Repetiție pentru Graz! 31-29 cu SCM Rm. Vâlcea

Sala Polivalentă ”Danubius” din Brăila a găzduit, în a doua zi de Paște, meciul din antepenultima etapă a Ligii Florilor, între HC Dunărea Brăila și SCM Rm. Vâlcea.

Partida s-a disputat cu sala plină, peste 2.000 de brăileni venind, în zi de sărbătoare, să încurajeze echipa fanion a orașului și a județului.

Jocul a fost important și în contextul clasamentului Ligii, pentru ocuparea locului patru. HC dunărea Brăila s-a impus, finalmente, foarte greu, cu scorul de 31-29, deși la pauză a condus mult mai clar, 17-12, iar oaspetele au venit cu un lot decimat, pe raportul de joc fiind înscrise numai 13 jucătoare, din care doi portari.

Statistica detaliată a meciului poate fi consultată aici.

Oaspetele au făcut o a doua repriză senzațională, reușind revenirea. Totuși, în tabăra Brăilei au fost câteva jucătoare-cheie. Mireya Gonzalez a avut aruncări năprasnice de la 9 metri, iar extrema dreaptă Beatrice Raicea este un real câștig, ea jucând aproape 60 de minute, apărare-atac. În rarele momente în care a fost înlocuită, brazilianca Araujo a amintit de marea Ramona Farcău, reușind un gol cu mâna dreaptă, din extrema dreaptă.

Pivotul Jezic a fost jucătoarea cu golurile decisive, ea punctând pentru 20-18, când oaspetele puteau egala, ori golul 31, care a consfințit succesul. Pasele coordonatoarei Liscevic au fost magistrale, dispoziția ei de joc fiind un eventual atu pentru finalul sezonului.

Elena Șerban a apărat bine, în nota ei obișnuită, așa că putem spune că s-au făcut ultimele reglaje, de finețe, în vederea semifinalei românești din EHF European League, care se va disputa sâmbătă, 11 mai, ora 16.00, la Graz, contra celor de la Gloria Bistrița-Năsăud.

Sigure de locul 4

Revenind la meciul de Paște, HC Dunărea Brăila, cu 53 de puncte, este sigură de ocuparea locului patru în clasament, ceea ce conduce către calificarea în Supercupa României, dar și în cupele europene, pentru sezonul viitor.

Meciul contra vâlcencelor a fost transmis în direct de postul partener al handbalului românesc, Pro Arena.