Victorie uluitoare pentru hocheiul românesc! 2-1 cu Ungaria la Campionatul Mondial (VIDEO)

Echipa națională de hochei pe gheață a României se află, în aceste zile, la Bolzano, în Italia, pentru a participa la Campionatul Mondial, grupa valorică IA, prima de sub elită. Monitorul de Brăila a scris deja despre acest subiect.

România, în etapa a treia a competiției, a furnizat o mare surpriză, învingând principala favorită Ungaria, cu scorul de 2-1 (0-0, 0-0, 2-1), cu un gol marcat în ultimul minut de joc.

Ungaria este retrogradată din grupa de elită a Campionatului Mondial, iar înainte de meciul cu România avea două victorii repurtate.

În alte meciuri, disputate tot ieri, Japonia a câștigat derby-ul asiatic, 4-3 cu Coreea de Sud, în vreme ce Slovenia a bătut gazda, Italia, cu 2-0.