Dacia Unirea Brăila s-a impus la Ianca

În Vinerea Mare, au fost programate meciurile etapei de play-off și play-out din cadrul Ligii a III-a la fotbal. În seria a II-a, acolo unde pentru evitarea retrogradării luptă și echipele brăilene, Viitorul Șuțești a pierdut, pe teren propriu, la scor de tenis meciul cu CSM Rm. Sărat, 6-0.

Într-un derby al județului Brăila, Viitorul Ianca a cedat, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 în fața celor de la Dacia Unirea Brăila. Golurile echipei-fanion au fost marcate de Atche Eloh, minutul 33 și Amara Toure, minutul 66.

Într-un alt meci din play-out, în aceeași serie, Voința Limpeziș a remizat cu Hamangia Baia, scor 2-2.

6.ACS Viitorul Şuţeşti61239-16-712

Toate meciurile au început la ora 18.00, ora oficială a lunii mai pentru Liga a III-a. Interesant este că, tot la mal danubian, dar mai în amonte, la Giurgiu, la meciul din seria a IV-a play-off, Dunărea Giurgiu – Sport Club Popești-Leordeni 0-3, a plouat torențial pe parcursul meciului.

Din această cauză, deoarece perdeaua de nori era foarte jos, gazdele au fost nevoite, în repriza a doua, să aprindă nocturna de pe Stadionul ”Marin Anastasovici”.

Acesta este și motivul pentru care, pentru ilustrarea acestui material, am ales o fotografie publicată de la meciul respectiv.

La mijlocul săptămânii viitoare este programată etapă intermediară în Liga a III-a la fotbal.