Rezultate excepționale pentru Emil Gurgiu la Europenele de culturism

În perioada 1-6 mai, în localitatea spaniolă Santa Sussanna, au avut loc Campionatele Europene de culturism și fitness, competiție la care au participat și sportivi români, selecționați de Federația Română de Culturism și Fitness.

Printre competitori s-a aflat și brăileanul Emil Giurgiu, cel a cărui poveste de viață, garnisită și cu medalii la Campionatele Europene, a fost publicată de Monitorul de Brăila.

La Campionatele Mondiale, Emil Giurgiu a reușit performanța de a cuceri medalia de aur la categoria master (45-49 ani), până la 80 de kilograme greutate. Practic, categoriile de greutate sub 70 de kilograme și sub 80 de kilograme s-au comasat, rezultând un singur concurs, cu 11 sportivi la start. Astfel, Emil Giurgiu a trebuit să lupte și cu dezavantajul greutății corporale, el având, la cântarul oficial, 69.7 kilograme.

Cu toate acestea, după cum spune chiar sportivul însuși, ”Bunul Dumnezeu, chiar de Paște, mi-a călăuzit pașii spre un nou succes memorabil”.

A fost a cincea oară când Emil Giurgiu, care este și președintele CS Emil Gym Brăila, a devenit campion mondial. De asemenea, la competiția de pe tărâm iberic, Emil Giurgiu a cucerit medalia de argint la proba de perechi mixte.

Totodată, medaliile și prestația lui Emil Giurgiu a fost o contribuție semnificativă pentru clasamentul pe națiuni, acolo unde România a ocupat, pentru a treia oară în istorie, locul întâi la o ediție a Campionatelor Mondiale.

După cum știm, în familia Giurgiu, culturismul este o veritabilă religie. Soția și fiica lui Emil, Iuliana respectiv Alexandria, sunt și ele sportive de performanță, aflate în pregătire pentru Campionatele Naționale care vor avea loc, în perioada 15-19 mai, la Cluj-Napoca.